І
ванна Блажкевич – серце дітям, життя Україні
Початкову освіту Іванка отримала в рідному селі, далі вчилася в Тернопільській семирічці. Навчання давалося легко, тому вона без жодних труднощів склала екстерном іспити до Львівської учительської семінарії.
То були буремні роки, українці підіймалися на боротьбу проти своїх катів, які століттями пригноблювали й мучили народ. Марко Каганець, один із таких борців створив й очолив організацію “Народний комітет”. До товариства входили селяни, які не побоялися виступити проти гнобителів. У лютому 1908 року жандарми Австро-Угорської імперії схопили та закололи багнетами Каганця.
У лютому 1911 році Бордієвич вийшла заміж за вчителя із сусіднього села, відтоді вона стала Іванною Блажкевич. Після весілля молоде подружжя вчителювало по селах Станіславіщини (нині Івано-Франківська область). Коли вибухнула Перша світова, чоловіка Іванни забрали на фронт, згодом дружина отримала звістку, що Іван перебуває в полоні.
Сама ж Іванна долучилася до національно-визвольного руху. У 1918 році вона стала делегаткою від Галицької округи до Народних зборів, що проходили у Львові. Наступного дня новостворена ЗУНР доручила Блажкевич очолити на території Галичини ліквідацію жандармських відділків. Але республіка швидко розпалася, і почалися масові репресії. Іванна також потрапила під пильне вороже око. Почалися погрози, арешти, цькування. Неодноразово жінка зазнавала тілесних ушкоджень. Менше як за два тижні в помешканні Блажкевич провели 17 обшуків. Нічого не знайшли, але надто вона муляла око владі. Зрештою її вирішили запроторити в холодну. Іванна довідавшись про арешт втекла до лісу й кілька місяців там переховувалася. За її голову призначили чималу нагороду, проте вона залишалася невловимою.
У жовтні 1921-го повернувся з полону чоловік Іванни. Цей період став плодотворним у літературній діяльності Блажкевич. Її праці виходили одна за одною, це були і п’єси, і збірки поезій. Окрім того, Іванна поринула у культурно-громадське життя. Вона організувала читальні, різноманітні гуртки, допомагала з відкриттям дитячих садків і сиротинців. Проводила збори на яких виступала з доповідями. Писала статті про патріотичне виховання в коломийському журналі “Жіноча доля”. Один зі своїх дописів вона закінчила такими рядками:
У Блажкевичів було п’ятеро діток, проте вижило лише двоє. Одна донечка, Любомира, померла ще під час Першої світової війни. Шестирічну Софійку та чотирирічну Любцю отруїли поляки, пригостивши малечу на вулиці шоколадом з отрутою. Наступного дня після похорону, Іванна отримала листа, в якому йшлося: “Смерть твоїх хаменят – то початок нашої помсти”.
Із 1936 року Іванна Омелянівна працювала директоркою Повітового союзу кооператив у Тернопілі. Вона на підводі об’їздила майже всі села на західній території України, продовжувала займатися культурно-просвітницькою діяльністю. За таке віддане служіння людям, жінку, в листопаді 1938 року в межах так званого “осмирення народу”, як злодійку схопив каральний загін. Блажкевич вивезли за село, де вона отримала 120 ударів палицею.
Понад три місяці лікарі львівської лікарні намагалися повернути Іванну до життя. Чисельні переломи, рвані рани, на ній не були живого місця. Але жінка наперекір всьому вижила й продовжила свою боротьбу проти польських загарбників. Щоправда, до кінця своїх днів вона ходила з ціпком.
Події 1939 років, а точніше прихід совітів, Блажкевич вітала з хлібом-сіллю. Вона сподівалася, що скинувши польське ярмо, дихатиметься на повнії груди. Але яким же гірким було розчарування. Червоні часу не гаяли, тисячі національно свідомих українців опинилися в Сибіру, розкуркулення, насильницьке впровадження колгоспів. Кат просто змінив ката, не більше.
2 березня 1977 року Іванна Блажкевич відійшла у засвіти. Похована на цвинтарі в рідному селі Денисові.
У 1993 році засновано літературну премію імені Іванни Блажкевич, яка щороку видається українським літераторам у її рідному селі на день народження письменниці.
Немає коментарів:
Дописати коментар